PSA Testi Nedir, PSA Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

PSA Testi Nedir?

PSA : Prostat spesifik antijen anlamına gelmektedir. Erkeklerde mevcut olan prostatta üretilen, meninin kıvam ayarını yapan bir enzimdir. Bu enzimin bir az da olsa bir kısmı kan içerisinde bulunmaktadır. İyi huylu prostat büyümesinde, prostatta meydana gelen enfeksiyonlarda ve prostat kanserlerinde PSA farklı oranlarda kana geçiş yapmaktadır.

Kanda bulunan PSA oranı ve bu seviyede ki değişiklikler prostat hastalıklarının teşhisi ve niteliği hakkında uzmanlara fikir sunabilir.

PSA Testi Nasıl Yapılır?

Bu test kişinin kolundan alınan bir miktar kan ile yapılmaktadır. Test gün içinde aç veya yok farketmeksizin istenilen saatte yapılabilir.

Ancak testten önce ata binilmemeli, bisiklet sürülmemeli ya da prostata baskı yapacak benzeri davranışlardan kaçınılmalıdır. Prostata baskı yapacak tarzda ki hareketler PSA değerinin değişmesine yol açacağı için teşhiste farklılıklara neden olabilmektedir. Beslenme yönünde ise herhangi bir dikkat edilmesi gereken faktör bulunmamaktadır.

PSA Hangi Durumlarda Yükselir?

– Prostat kanseri
– Prostat iltihabı
– Prostat biyopsisi
– Prostat enfarktüsü
– İdrar yolu ameliyatları(TUR)
– İdrar retansiyonu(glob vezikal)
– Ejekülasyon
– Prostat masajı

PSA Nasıl Düşürülür?

Saw palmetto ve 5-alfa reductase içeren ilaçlar PSA değerini düşürmektedir. Ancak bu ilaçların kullanımı doktor tavsiyesinde olmalıdır. Dolayısıyla PSA değerinizin düşmesi için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

PSA Testi ve Yüksekliği İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Prostat ile ilgili problemlerden dolayı yapılması gereken PSA Testi ya da PSA yüksekliği düşürmek için Üroloji (bevliye) bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir