İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu, adından da belli olacağı üzere idrar yollarında meydana gelen iltihaplı bir durumdur. Çoğunlukla alt idrar yollarında, mesane de ve üretra ismi verilen bölgede gözlemlenir.

Mesanede meydana gelen idrar yolu iltihabı tıpta sistit olarak isimlendirilir. Sistit alt idrar yollarında meydana gelen bir enfeksiyon şeklidir ve çokça görülür. Alt idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar çoğunlukla zararsız olarak kabul edilir.

Üst idrar yollarını ise böbrekler ve böbreği mesane ile bağlayan kanaldan oluşur. Bu kanala üreter ismi verilir. Bu bölgede görülen enfeksiyonlar alt idrar yolları enfeksiyonlarına göre daha fazla tehlike arz eder. Üreterlerin böbrekler ile birleştiği nokta olan renal pelviste yaygın olarak görülür ve bu bölgede meydana gelen iltihaba piyelit ismi verilmektedir. Piyelit ile beraber aynı zaman da böbrekte de iltihap söz konusu olursa bu duruma piyelonefrit ismi verilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu iltihaplanmasının en çok karşılan sebebi bakterilerin meydana getirdiği bir enfeksiyondur. Bu bakteriler çoğunlukla üretradan tırmanan Escherichia coli türünde ki bağırsak bakterileridir.

Nadiren gonokok ve klamdya gibi cinsel birliktelik ile beraber bulaşan patojen, virüs ya da mantar da sebep olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yapma esnasında yanma ve sık idrara çıkma gibi durumlarla ön plana çıkmaktadır. Ancak bu belirtiler olacak diye bir kaide söz konusu değildir. İdrar yolu enfeksiyonu herhangi bir belirti vermeden de meydana gelebilir. İdrar yollarında iltihap söz konusu olan kadınların bir kısmında herhangi bir yakınma olmadan bu durum gözlemlenmiştir.

En Sık Görülen Belirtiler

– İdrar yapma sırasında yanma ya da ağrı
Sık idrara çıkma ihtiyacı
– İdrar debisinde zayıflama
– İdrar tutmada zorlanma
– İdrarda kan gözlenmesi
– Alt karın bölgesinde ağrı

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alt idrar yollarında görülen ve herhangi bir komplikasyona sebep olmamış olan iltihaplar kolay bir şekilde tedavi edilebilir ve doğru zamanda yapılan müdahale sonucunda hızlıca iyileşme kaydeder.

Komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonlarının çoğu kendi kendine hasar bırakmadan iyileşebilir. Ancak belirti ve şikayetleri daha hızlı azaltmak ve patojenlerin bütünüyle yok olması için ağızdan antibiyotik kullanımı önerilebilir. İdrar yollarında böbrek tutulumu ile beraber gelişen enfeksiyonlarda ise erken ve doğru müdahale uygulanmazsa ciddi ve kalıcı hasarlar ortaya çıkabilmektedir.

İdrar sırasında ağrı, yanma, kan görülürse, idrar kesik kesik yapılıyorsa veya idrardan sonra ciddi karın ağrısı ortaya çıkıyorsa mutlaka doktora başvurulması önerilir.

Komplike olmayan enfeksiyonların tedavisi çoğunlukla antibiyotik ya da benzer ilaçlarla yapılabilir.
İlaç tedavisi ile beraber bir süre sonra iltihap gerilemeye yüz tutar.
Hamileler, şeker hastalığı bulunanlar, bağışıklığı düşük kişiler ve çocuklar için tedavi uygun şartlara göre planlanır.

İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir?

İdrar yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kalan bireyler mesanenin düzenli olarak yıkanması için en az 2 litre olacak şekilde bol su tüketmeli bakterilerin çoğalması ve enfeksiyonun ilerlemesi önlenmelidir. İyileşme sürecinin desteklenmesi ve hızlanması içinde bitkisel çay içilebilir. Bununla beraber kahve, alkol, limon suyu gibi içecekler mesaneyi tahriş edebileceği için tüketilmemeli ya da az tüketilmelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu için Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

İdrar yolunda oluşan yanma, sık idrara çıkma ve benzer durumlar için üroloji bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir