İdrar Tutma (Bekletme) Hastalığı

Sürekli olarak idrarını tutan ve son raddede yapma gereği duyan kişiler daha büyük problemlerle karşılaşmadan önce bu alışkanlıklarında kurtulmaları için zorlanıyorlarsa doktora başvurmalıdır.

Uzun Süre İdrar Tutmanın Zararları

İdrar tutmak böbrekler için oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Kişi idrarını uzun süre tuttuğu zaman idrar mesaneden böbreklere ulaşarak bazı risklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sağlıklı bireylerin günlük olarak yaklaşık 2-2.5 LT su içmeleri gerekir. Yetişkin kişilerin mesane hacimleri ortalama yarım litredir. Bu sebeple günlük olarak en az iki defa idrar boşaltımı gerçekleştirilmelidir. Eğer en az iki defa yapılmaz ve ortalama 2,5 lt kadar sıvı tüketilirse mesane hacmini aşarak burada bekleyen ve biriken idrar böbreklere ulaşacak ve zarar verecektir.

İdrar bekletmenin zararları aşağıda ki gibi sıralanabilir.

– Mesanede birikmeye yüz tutan idrar üreter ismi verilen idrar torbası ile böbrekler arasında köprü oluşturan kanala, ardından ise böbreklere baskı sağlayarak mikropların kolay bir şekilde böbrekler ile buluşmasına sebep olur. Bu böbrek yetmezliği sıkıntısı için bir tehdit oluşturabilir.

– İdrar torbasının 3/4’ü rahat bir şekilde dolduktan sonra torbanın kaslarının büzülmesine ve zayıflamasına neden olacaktır.

İdrarını sürekli olarak fazla tutan kişilerin idrar torbalarında sistit ismi verilen enfeksiyon sorunu ortaya çıkabilir. Kadınlarda idrar boşaltım organı daha küçük boyutta olduğundan sistit daha yoğun şekilde görülmektedir.

İdrarını sürekli tutma alışkanlığı edinmiş kişilerin mesanesi genişlemeye yüz tutmaktadır.

– Mesanenin boyutu genişledikçe yapısında da bozulmalar söz konusu olur. Bu doğrultuda mesane görevini sağlıklı bir şekilde yapamaz ve idrar boşaltım esnasında tüm idrarı boşaltamaz. Böylece her idrar boşaltımı sonrasında mesane içerisinde sürekli idrar kalır. Bu durum hem enfeksiyon riski oluşturabildiği gibi aynı zamanda böbreklere de geri kaçmaya başlar. Buna istinaden çeşitli böbrek hastalıkları ortaya çıkabilir.

İdrar Tutma (Bekletme) Hastalığı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Böyle kötü bir alışkanlık edinmiş olan insanlar mutlaka kurtulmalıdır. Ancak kendi kendine bu çözüme ulaşamıyor ise mutlaka üroloji branşına yani ürolog’lara başvurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir