İdrar Kaçırma Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Böbreklerimizden geçen idrarın birikmiş olduğu keseye mesane ismi verilir. Mesane toplumda daha çok idrar torbası olarak isimlendirilir. İdrar torbasının kasılması ve gevşemesi hem o bölgede mevcut bulunan sinirler hem de beyin tarafından sağlanır.

Sağlıklı mesane idrar geldikçe esner ve böylece mesane içerisinde basınç artışı meydana gelmez. Mesanenin alt ucunda yer alan kaslar kesenin ağzının kapalı konumda olmasını kontrol eder. Mesaneden sonra üretra ismi verilen bir kanal bulunur ve bunun kontrolünü de hormonlar sağlar.

İdrar kaçırma isminden de belli olacağı üzere kişinin idrarını istemeden tutamama durumudur. Bu duruma tıpta üriner inkontinans ismi verilir. Hemen hemen her yaşta meydana gelebilecek bu olay çoğunlukla ilerleyen yaştaki bireylerde görülür. Devamlılık kazandığı taktirde ise hastalık olarak kabul edilmektedir. İdrar kaçırma kişinin yaşam kalitesini bozar ve bununla beraber sosyal hayatına da psikolojik yönden olumsuz etki eder. Erkek ve kadın ayırt etmeksizin herkeste meydana gelebilen bu problem kadınlarda daha yaygın şekilde meydana gelmektedir.

İdrar Kaçırma Tipleri

Stres İnkontinansı: Öksürme, ağır kaldırma, gülme ve hapşırma gibi idrar kesesinde ki basıncın artmasına sebep olan durumlarda meydana gelen idrar kaçırma problemidir. Sinirlerin ve kasların zayıflığına bağlıdır.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma
Kişinin birden bire idrara sıkıştığı ve kontrol edemeden kaçırdığı durumdur.

Mix Tip
Yukarıda tanımladığımız her iki tipin de beraber yaşandığı tiptir.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir?

Obezite
İlerleyen yaş
İdrar torbasının sarkması
Genetik
Kabızlık
Sistit
Vajinal enfeksiyon
İdrar yollarında taş
Böbrek taşı
Şeker hastalığı
Menopoz
Zor doğum
Erkeklerde prostatın büyümesi
Kas gevşetici, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyona karşı kullanılan ilaçlar, alerji ilaçları,
Demans alzheimer hastalığı
Sinir sisteminin hastalığı
Vajina ile mesane arasında fistül. ( bu problem de kişi vajinadan idrar kaçırır)
Kadınlarda idrar kaçırma

İdrar Kaçırma Tanısı Nasıl Konur?

Kişi idrar kaçırma şüphesiyle doktora başvurduğunda ilk olarak detaylı bilgi alınır. İdrar kaçırma başlangıcına sebep olan unsurlar ve idrar kaçırmanın şekli, sıklığı gibi durumlar ayrıntılarıyla öğrenilir. Eğer herhangi bir hastalıktan dolayı böyle bir durumun ortaya çıktığı düşünülürse farklı tetkiklerde yapılabilir.

İdrar Kaçırma Problemi Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişi aşırı kilolara sahipse, kilolarının azalması için diyet programı verilir. Eğer kabızlık gibi bir durumdan kaynaklı idrar kaçırıyorsa diyet programı düzenlenerek, ilaç reçete edilir. Şeker hastalığı söz konusu ise ilaç ve yeme programı düzenlenir. Gereğinden fazla sıvı alımına kısıtlama getirilir. Çok fazla sigara ya da alkol kullanımı mevcutsa, azaltılması istenir. Hastaya uygun antibiyotikler reçete edilir. Mesane ve pelvik kaslarının güçlenmesi için egzersiz tavsiye edilir.

İdrar kaçırma problemi ile karşı karşıya kaldığınız durumlarda çekinmeden ve ertelemeden bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Tedavi olunmadığı taktirde bu problem cilt üzerinde kızarıklıkların ve enfeksiyonların meydana gelmesine sebebiyet verebilir.

İdrar Kaçırma İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Bu gibi bir problemde üroloji bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir