İdrar Deliğinin Yanlış Yerde Olması (Hipospadias)

İlk olarak çocukluk döneminde görülen bir rahatsızlık olan hipospadias, idrar deliğinin yanlış yerde olmasına verilen isimdir. Delik ile penis ucu arasında olması gereken idrar kanalının tam olarak oluşmamasından kaynaklı oluşur. İdrar deliğinin meydana geldiği bölgeye göre farklı şekilde sınıflandırılabilir.

Hipospadias Belirtileri Nelerdir?

İdrar deliğinin penis ucunda değil de penis gövdesinde, aşağısında veya daha farklı bir bölgede açılması bu rahatsızlığın tek belirtisidir. Bu durum toplumda peygamber sünnetli, doğuştan sünnetli ve yarım sünnetli olarak tabil edilmektedir. Bu düşüncenin sebebi ise sünnet derisinin ön tarafının gelişmemiş olması ve derinin sadece arka tarafta yer almasıdır.

Ereksiyon esnasında penisin sertleşmesi ile beraber eğri olması da söz konusudur. İdrar deliği ile penis ucu arasında ki mesafe ne kadar fazlaysa eğrilikte buna orantılı olarak artış gösterebilir. Cerrahi yollarla yapılacak olan tedavide ilk amaç eğriliğin düzeltilmesine dayalıdır.

İdrar deliği yanlış yerde oluşmuş olan çocuklar idrarlarını yaparken ileri doğru değil de aşağı doğru yaptıklarından çoğunlukla oturarak çiş yapmaktadırlar.

İdrar Deliğinin Yanlış Yerde Olması Doğuştan mıdır?

Bu durum elbette ki doğuştan gelen bir sorundur ve neden olduğu yönünde herhangi bir bilimsel açıklama henüz bulunmamaktadır. Annenin hamileliği sırasında hormonal uyarıların eksikliği söz konusu olduğundan böyle bir problem oluştuğu yönünde bazı araştırmalar bulunur. Bazı araştırmalar ise bu tezi kabul etmemektedir.

Hipospadias her 300 çocuktan birinde görülen bir durumdur ve doğumda doktor tarafından yapılan dikkatli muayene doğrultusunda teşhisi rahatlıkla konabilir.

Hipospadias Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Bu problemin ilaç kullanımıyla ya da evde yapılacak bazı müdahaleler ile tedavisi maalesef mümkün değildir. Tek çözüm yolu cerrahi tedavi yöntemleridir. 2-6 yaş arası çocukların cinsel kimliklerini keşfettikleri dönemdir ve bu dönemde sünnet yapılmaktan kaçınılır. Bu tedavi de aynı sünnet zamanında olduğu gibi 2-6 yaş aralığında değil diğer yaş aralıklarında yapılmalıdır. 1 yaşında olması tavsiye edilir çünkü bu dönemde bebeğin bez kullanması ile bakımı da kolay olacaktır.

Hipospadias Tedavisini Kim Yapar? Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Bu rahatsızlığın tedavisinin tecrübeli eller tarafından yapılması gerekmektedir. Doğru tercih ise çocuk ürolojisi ya da çocuk cerrahisi uzmanları olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir