Erken Boşalma Neden Olur?

40 yaş altı erkeklerin %40’ı erken boşalma problemine maruz kalmaktadır. Cinsel birliktelik esnasında partner ile birleşmeden ya da birleştikten bir kaç saniye sonra kişinin kontrolsüz bir şekilde boşalmasına erken boşalma denilmektedir. Bazı erkekler bu durum ile sürekli karşı karşıya kalırken, bazıları zaman zaman maruz kalmaktadır.


Erken Boşalma Nasıl Oluşur?

Erken gelmek, ergen orgazm olmak ya da erken boşalmak olarak adlandırılan bu durum vajinaya girmeden ya da girdikten bir kaç hareket sonra boşalmasıdır. Cinsel olarak sağlıklı olan bireylerde boşalma refleksi üzerinde kontrol vardır. Kontrollü cinsel yaşam; uzun süre gelmeden durmak veya partnerin orgazm olması için beklemek değil, haz durumuna ulaşınca ilişkiyi devam ettirebilme ve istediği zaman kişinin kendi kontrolünde boşalmasına denir.

Kişi bazı zamanlarda hızlı ve heyecan verici bir şekilde ereksiyon olmayı isterken, bazen 15-20 dakika süren birliktelik arzu etmektedir. Bunlar gayet normal olarak görülen süreçlerdir. Ancak erken boşalan kişiler ise kontrollü boşalmayı maalesef bilmediği gibi boşalma anını düzenleme şansı yoktur. İster istemez haz noktasına ulaştıkları gibi kontrolsüz şekilde gelirler.

Yapılan araştırmalara göre 40 yaş altında ki erkeklerin %40’ı bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır.


Erken Boşalma Sebepleri Nelerdir?

Bazı erkeklerde sonradan ortaya çıkan bu problem, bazı erkeklerde ilk ilişkiden itibaren görülmektedir. Bazı kişiler ise çok arzu ettiği kişilerle cinsel temasa geçtiğinde hızlı ve kontrolsüz boşalmaktadır.

Düzensiz bir cinsel yaşam da erken gelmenin önemli faktörlerindendir. Bunun dışında az önce de bahsedildiği üzere çok arzu edilen bir partner ile girilen cinsel ilişki sırasında kişi kontrolünü kaybederek istemsiz şekilde boşalabilir.

– Cinsel ilişkiye çok uzun aralıklarla girmek.
– Stres bir çok sağlık problemine neden olduğu gibi erken boşalmanın da tetikleyicisi olabilmektedir.
– Genç yetişkinler tecrübesiz olduklarından dolayı çabuk boşalabilirler.
– Heyecan, üzüntü, korku gibi duygular yoğun ve kuvvetli olduğunda görülebilir.
– Ergenlik döneminde kişinin çok sık mastürbasyon yapmış olması.
– İlk cinsel deneyimini uygunsuz ortamlarda yaşamış olmak.
– Partnerin isteksiz hareket ve davranışları erkek psikolojisini bozarak erken boşalmaya yol açabilir.
– Kadının isteklerini yerine getirmek için kişinin kendisini şartlandırması.


Erken Boşalmaya Neden Olan Hastalıklar

– Herhangi bir ameliyat sonrasında sinir sisteminin hasar görmesi.
– Prostat hastalıkları
– Üretrit ve genital organ enfeksiyonu
– Diabetes, Mellitus, Şeker hastalığı
– Polisitemi ,Polinörit


Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Olur?

İlk olarak bu problemin doğuştan mı yoksa sonradan mı ortaya çıktığı bilinmelidir. Doğuştan beridir söz konusu olan sorunlarda lokal olarak uygulanan tedavilerin ya da davranış tedavilerinin pek fazla etkisi yoktur. Bu hastalar için SSRI inhibitörü ismi verilen ve bu rahatsızlık için geliştirilmiş olan anti depresan ilaçları kullanılmaktadır. Sonradan cereyan eden erken boşalma sorunlarında ise üç yöntem söz konusudur.
1- İlaç tedavisi
2- Sprey ya da krem tedavisi
3- Davranış tedavileri


Erken Boşalma Problemi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kişide gerginlik, kaygı ve hayal kırıklıkları meydana gelebilir. Erken boşalma ile beraber cinsellikten uzaklaşma ve sertleşme kalitesinde düşüklük meydana gelebilir. Partnerlerin aralarında soğukluk söz konusu olarak, birbirlerinden uzaklaşma görülebilir.


Erken Boşalma Problemi İçin Hangi Doktora Bölüme Gidilmelidir?

Erken boşalıyorum şikayetleri ile karşı karşıya olan kişiler hastanelerin bevliye yani üroloji bölümlerine başvurarak ürologlardan yardım alabilirler.

1 thought on “Erken Boşalma Neden Olur?

  1. Baran

    Erken boşalmanın temelli gidici tedavisi varmıdır?
    Hangi ilaçlardır yardımcı olurmusnuz

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir