Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Sebepleri ve Belirtileri

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Bireylerin cinsel ilişkiye girme isteklerinin olmaması ya da azalması gibi durumlarda cinsel soğukluk olarak da adlandırılan bir problemdir.

Cinsel İsteksizlik Belirtileri Nelerdir?

En belirgin belirti cinsel isteğin olmamasıdır. Bu doğrultuda kişinin cinsel birliktelik yaşadığı sıklıkta da azalma söz konusu olmaktadır. Beraberinde ise yorgunluk, halsizlik ve depresif duygular gözlemlenebilir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Genellikle psikolojik sebeplerle ortaya çıkan isteksizlik bunun dışında testosteron eksikliğinden dolayı da oluşabilmektedir. Testosteron erkeklerde cinsel dürtü yani libido olarak isimlendirilen durumun oluşmasına etki eden en önemli faktördür.

Cinsel İsteksizlik Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Bir çok sağlık sorununun ortaya çıkmasında rolü olan stres, isteksizliğin de meydana gelmesinde rol oynayabilir. Başlarda bazı zamanlarda azalma görülse de ileri ki safhada artış gözlemlenebilir.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Teşhis Edilir?

Hastanın muayene esnasında yaşam öyküsü dinlenir ve isteksizliğin altında yatan asıl sebepler tespit edilmeye çalışılır. Bu duruma neden olan bazı psikolojik faktörler olabildiğince irdelenerek, herhangi bir durumdan dolayı kullandığı ilaçlar da öğrenilmelidir.

Bunların dışında bakılması gereken durumlar;
– Vücutta ki kullanma oranı
– Göğüslerde büyüme olup olmadığı
– Testis büyüklüğü

Bu incelemeler ile beraber laboratuvar testleri yapılmalı ve erkeklik hormonu olan testosteron ile diğer hormonlar gözlemlenerek değerlendirilmelidir.

Cinsel İsteksizlik İçin Hangi Doktora, Bölüme Gidilir?

Cinsel isteğin azalması ya da tamamen meydana gelmesi gibi durumlarda erkek hastaların üroloji yani bevliye bölümüne / uzmanlarına başvurması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir